Finance na vlastní bydlení

Spoření

Jestliže máte sen jednou bydlet ve vlastním, tak byste na to měli pamatovat již v mladí. Koupit si totiž nemovitost znamená celkově zaplatit několik milionů, a to jen tak na zemi nenajdeme. Při dostatečném pravidelném příjmu si můžeme sice vzít hypotéku, ale ta nikdy nepokryje celou částku. I pro nás je výhodné si půjčit co nejméně peněz, protože poskytovatel hypotéky chce pochopitelně vydělat, takže přes splátky vrátíme větší částku. Je proto rozumné si právě na vlastní bydlení odkládat každý měsíc rozumnou částku.

šetření do prasátka

Když však bude jen tak ležet na účtu, tak nám ji postupně bude sžírat inflace, proto je dobré myslet na nějaké spoření či investici, ale zde už je riziko, že nemusí být výhodná. Klidně může jít o dlouhodobější projekty, když víte, že budete nákup nemovitosti řešit až za pár let. Jakmile tato doba nastane, tak se budeme poohlížet po nějaké té hypotéce, abychom bydleli už ve vlastním a zbytek postupně spláceli.

Potíže

Peníze se snadněji utrácí, než šetří, proto nás může nějaká věc či zážitek zlákat a my si vezmeme půjčku. Když se k tomu přidá nějaký nečekaný výdaj, tak se můžeme snadno zadlužit a už jsme ve finančních potížích. Správné je mít stále dostatečnou rezervu a nepůjčovat si na věci, které nutně nepotřebujeme.

navyšování dluhu

Když už se však dostaneme do potíží, tak je potřeba minimalizovat své náklady a snažit se najít si třeba brigádu k práci, abychom se z toho dostali. Následně na tom můžeme být zase dobře a uvažovat o nákupu bydlení. V bance nás však pravděpodobně odmítnou, protože budeme mít záznam v rejstříku a tím bonita klienta klesá. Taková situace není bezvýchodná, protože jako východisko můžeme zvolit nebankovní hypotéku bez registru. Není to tak, že by zde nikdo nekontroloval náš registr a neřešil naše příjmy, protože si také musí být jisti, že budeme řádně splácet, ovšem jsou schopni přimhouřit oko, když jsme měli nějaké problémy v minulosti.