Jak bojovat proti zácpě?


Zácpa je nepříjemnou poruchou trávení a vyprazdňování. Každý má sice rytmus vyprazdňování jiný, ale obecně můžeme o zácpě mluvit, pokud nedojde k vyprázdnění stolice déle, než 3 dny. Takový stav je velmi nepříjemný a může vyvolat další zdravotní problémy. Často ho doprovází nadýmání, nafouknuté břicho, plynatost, bolest břicha a nevolnost.

trávení

Jaké jsou příčiny zácpy? Obvykle se dostaví při chybě ve vaší životosprávě, která může zahrnovat nedostatečný pitný režim, nebo nedostatek vlákniny ve stravě. Chybou může být také nedostatek pohybu, což způsobí pomalou činnost střev. Zácpa ale může být příznakem dalších problémů, jako je onemocnění střev, jater nebo ji mohou způsobovat některé užívané léky.

Jak si ale se zácpou poradit?

Více vlákniny

Vláknina je pro správné vyprazdňování alfou a omegou. Potřebujete ji přijímat v dostatečném množství, aby bylo vaše vyprazdňování takové, jaké má být. Vlákninu najdete především v ovoci a zelenině, nejvíce ve slupkách, proto ji z nich, pokud možno, neodstraňujete. Dále ji najdete v různých semínkách a celozrnných výrobcích, jako je pečivo, těstoviny, rýže. Můžete užívat také psylium, což je čistá vláknina, která se prodává v prášku nebo tabletkách.

Zvyšte pohyb

Pohyb pomůže rozpohybovat vaše střeva. Vaše střeva se přirozeně hýbou, posouvají přijatou potravu dále trávicím traktem až k vyprázdnění. Tento pohyb se nazývá peristaltikou střev. Ty, kteří se nedostatečně hýbou, mohou mít potíže s vyprazdňováním. Zkuste tedy zařadit do svého dne pravidelné cvičení.

procházky

Bylinkové čaje

Bylinky jsou všelék téměř na všechno, a zácpa není výjimkou. Existuje spoustu bylinek, které vám mohou pomoci upravit vaše trávení a vyprazdňování. Nejlépe uděláte, budete-li je konzumovat v podobě čaje, a to i několikrát denně. Velmi účinný na zácpu je například čaj z pampeliškových listů, nebo lapacho čaj.