Čištění rozvodů vzduchotechniky má obrovský význam

Panelákové byty disponují jistými výhodami, kvůli nimž by mnozí jejich obyvatelé nechtěli žít jinde. Jsou to například výtahy, které přijdou vhod zejména při větších nákupech a stěhování těžkých břemen, pohodlí při centrálním vytápění a prakticky nulové starosti s údržbou objektu, případně s úklidem, pokud jej zajišťuje úklidová firma. Na jednu „drobnost“ bychom však neměli zapomenout, a tou je vzduchotechnika ve společných stoupačkách. Pokud je tu k dispozici, lze do ní připojit kuchyňský odsavač par (digestoř) a odvody výparů z koupelny či toalety.

bytový dům

Na existenci panelákové vzduchotechniky si mnohdy ani nevzpomenete, podobně, jako například na odpadní potrubí, které odvádí splaškovou vodu z vašeho bytu kamsi do kanalizace, ostatně ani není důvod, proč neustále myslet na nějaké plechové trubky, co vedou stoupačkou, a jsou natolik zraku skryté, že je nemáte na očích v podstatě vůbec. Dokud všechno funguje a z vaší kuchyně a koupelny míří nežádoucí pachy mimo dům, zdá se všechno „oukej“, a život může být plný radosti.

obytný dům

Jenže ono to „oukej“ není zadarmo. Každé technické zařízení vyžaduje alespoň občasnou kontrolu (revizi) a údržbu, a pro vzduchotechniku v paneláku to platí dvojnásob. Proč věnovat tolik pozornosti právě tomuto zařízení?

Mastnota a prach – co dokáže mastnota s ventilem tlakových kyslíkových lahví, raději ani nezkoušejte – je to natolik silně oxidativní záležitost, že prostě dojde k výbuchu. Na toto nebezpečí je upozorňován každý svářeč či zámečník, co se svařovací soupravou přichází do kontaktu. Mastnota je prevít, a s kyslíkem opravdu dokáže natropit spoustu nepříjemností, a to i ve zmíněné stoupačce, jestliže ji navíc doplní prach. Prachu se do stoupaček dostává z bytů poměrně mnoho, i přesto, že se tu vysávají koberce, prach je totiž všudypřítomný a zejména ve městech s větší koncentrací, než jinde.

A kombinace prachu a mastnoty, usazená na plechovém potrubí vzduchotechniky může způsobit požár a v silnější vrstvě i výbuch. Proto má čištění rozvodů vzduchotechniky Tauris Plus obrovský význam v každé budově.