Stěhujeme se do dvougeneračního domu


Rekonstrukce elektroinstalace v dvougeneračním domě

Bydlení s rodiči v dvougeneračních domech poskytuje řadu výhod, například se vám bude lépe šetřit na výdajích z rodinného rozpočtu, protože zajišťujete vytápění pouze jednoho objektu z jednoho zdroje, a platby rozdělíte na polovic. Staráte se jen o jeden objekt, co se týče údržby domu i zahrady, a je docela pravděpodobné, že doma stále někdo bude, což sníží riziko vloupání na pozemek.

elektrikář u rozvaděče

Jestliže dům nakupujete na realitním trhu, anebo jde o dědictví, můžete se tu setkat s některými nedostatky, i když to přímo nemusí být o zajištění komplexní rekonstrukce. Mezi nimi to může být problém s elektroinstalací. Například jednoho dne zjistíte, že vám přestala fungovat jedna zásuvka v pracovně, a tak demontujete její kryt, a objevíte tam vyhořelý hliníkový vodič – jasné vodítko, že jde o původní elektroinstalaci, ještě z doby socialismu. Staré hliníkové rozvody bývají v domech i déle, než padesát let, a za tu dobu tam mohou být zpuchřelé izolace, uvolněné šrouby v kontaktech a některé zkratované vodiče, což pak směřuje k nebezpečí vzniku požáru.

elektrický rozvaděč

Neměli byste zbytečně ztrácet čas a měli byste povolat elektrikáře z Prahy 13 na revizi. Ten zmapuje terén a objasní vám následující návrh, jak dál postupovat:

Světelný okruh ponechat ano či ne – jistou možností je v domě ponechat v hliníku natažené světelné okruhy. Ovšem pouze tehdy, je-li zde ve velmi dobrém stavu izolace vodičů. Jinak by se měl i tento typ elektroinstalace vyměnit za nový. Možné ponechání světelných okruhů souvisí s tím, že se zde v současné době vyskytují obvykle světelné zdroje s velmi malým příkonem, dříve to byl například v obýváku šestiramenný lustr s příkonem 6 x 100 W, dnes tam vystačíte se třemi LED žárovkami o celkovém příkonu 21 W.

Zásuvky bezpodmínečně vyměnit – zásuvkové okruhy mívají vyšší odběr, a tam je nutné přikročit zcela bez kompromisů k rekonstrukci, tedy vyměnit hliníkové rozvody za měděné vodiče.

Výměna rozvaděče – s rekonstrukcí elektroinstalace souvisí i výměna rozvaděče, mohou zde být ještě staré bakelitové a již špatně funkční jističe, a v některých bytech narazíte i na elektrické pojistky.